سوالات متداول در خصوص قابلیت های کلیک ویو (Qlikview)

سوالات متداول در خصوص قابلیت های کلیک ویو (Qlikview)

ردیف

سئوال

پاسخ

۱

در این نرم افزار اگر یک جدول اطلاعاتی از طریق دو فیلد به یک جدول دیگر ارتباط داشته باشد،چگونه می توان نامگذاری و تحلیل کرد؟

محدودیت در تعداد فیلدهای ارتباطی بین جداول وجود ندارد و ارتباط بین جداول از طریق فیلدهای مشترک بصورت اتوماتیک برقرار می شود.

۲

از آنجائیکه نرم افزار بصورت Online با پایگاه داده ها ارتباط برقرار می کند مکانیزم های امنیتی به چه صورت می باشد و اگر بخواهیم محدودیت هایی در مشاهده اطلاعات وجود داشته باشد آیا این امکان فراهم است؟

ارتباط با DBها بصورت Offline است و اطلاعات loadشده در فایل مخصوص Qlikview ذخیره می شود تا هنگامLoad بعدی و امنیت با استفاده از نسخه Server  در حدNT Security قابل اجراست.

برای امنیت بالاتر و تعریف دسترسی تا سطح هر Objectمی توان از نسخه Publisher استفاده کرد.

۳

اگر چند DB مختلف داشته باشیم و بخواهیم بصورت Online ارتباط برقرار نموده و داده ها را آنالیز کنیم آیا این نرم افزار این امکان را به ما می دهد؟

توانایی اصلی Qlikview و امکان اولیه آن ارتباط با چندDB مختلف (مثل Oracle  SQL– MYSQL– و …) و حتی همزمان فایلهای اطلاعاتی مختلف (XML – Html – Text – Excel و ….) می باشد.

۴

اطلاعات موجود که توسط نرم افزارهای تحتDos جمع آوری شده را هم می توان درQlikview ، Load نمود یا خیر؟

کلیه فایلهای موجود قابل Load هستند، فقط در صورت وجود کاراکتر فارسی (تحت Dos) بایستی مشابه تمامی سیستمهای تحت Windows ابتدا تبدیل به Codepage قابل خواندن درWindows انجام شود.

۵

آیا این نرم افزار همانگونه که شاخص ها و عملکرد آنها را تحلیل می کند و وارد فضایBSC می شود در مورد برنامه های سازمان و پروژه های سازمان و نحوه عملکرد و اثرگذاری آنها روی شاخص ها هم کاربرد دارد؟

نرم افزار QV نرم افزاری در ردۀ BI است. BSC روشی برای اندازه گیری عملکرد فرآیندها و فعالیت های شرکتها و سازمان در راستای اهداف است. کاربرد اصلی QV درBSC استخراج اطلاعات شاخص ها از داده هایی که براثر عملیات سازمان ثبت شده است، می باشد. QV می تواند شاخص های اندازه گیری BSC فعالیت ها را از داده های سازمان استخراج و نمایش دهد.

۶

موارد تشابه یا اختلاف هوش سازمانی OI از نظر کارل آلبرخت (آلبرشت) آلمانی و هوش سازمانی (BI) در چیست؟

BI فراهم کردن چارچوبی است که بتوان دانش نهفته در اطلاعات سازمان را کشف و استخراج نمود تا در تصمیم گیری های مدیران موثر باشد. BI یک چارچوبی است که با ابزاری مثل QV وضعیت سازمان را تحلیل کنیم و از این طریق تصمیم های مختلف گرفته شود.

(Organization Intelligence) نظریه ای است که به هوش افراد در سازمان و نحوه ی استفاده از آن و نحوۀ سازماندهی و مدیریت آنان برای بهره برداری از حداکثر انرژی ایجاد شده در یک سازمان می پردازد.OI یک نظریه در علوم مدیریت و سازمان است.

۷

نحوه انتقال اطلاعات آیا کاملاً دستی است، یعنی باید به عنوان مثال جهت تحلیل آخرین اطلاعات همواره انتقال را انجام داد؟

انتقال اطلاعات از منابع اطلاعاتی به Qlikview در دو حالت دستی و سیستمی قابل انجام است.

۸

آیا در این سیستم به نوعی ارتباط منطقی بین فیلدها شناسایی می شود؟

بله و این شناسایی توسط Qlikview انجام می گردد.

۹

تعریف رابطه ها الزام به شناخت کامل از ارتباط پایگاه های داده موجود در سازمان دارد یا خیر؟

کاربر سیستم در حد شناسایی فیلدهای اطلاعاتی نسبت به منابع اطلاعاتی باید شناخت داشته باشد.

۱۰

واکشی داده از بانکهای اطلاعاتی مانندOracle,SQL و … با استفاده از Engine خود این DBها انجام می شود یا خیر؟

Qlikview توسط ODBC یا OLEDB به انواع پایگاه های اطلاعاتی متصل شده و عمل Load اطلاعات انجام می پذیرد.

۱۱

مکانیزم استفاده از عملگرهای منطقی مانندAND,OR و … مثلاً در مورد Listهای استفاده شده چگونه است؟

در همه لیست ها امکان جستجو با استفاده از عملگردهایOR و AND وجود دارد. به Help سیستم مراجعه شود.

۱۲

بعنوان یک شرکت ستادی که نیاز به سوال از مجموعه اطلاعات کلیه شرکتهای زیر مجموعه داریم و سیستم های آنها نیز جزیره ای و ناهماهنگ با سیستم های موجود در ستاد است آیا باید همه اطلاعات را در ستاد متمرکز کنیم وconvert به یک DB کنیم و بعد از این نرم افزار استفاده کنیم؟ یا خودش امکان تجمیع را هم میدهد؟

برای این کار راه های گوناگونی وجود دارد. ۱) می توان اطلاعات سازمانهای پائین تر را در فایلهای مختلف QV ،Load و استفاده کرد. و این فایلها برای QV ستاد جمع آوری و مورد استفاده قرار گیرد. نیاز به تمرکز DBها در ستاد نیست. ۲) در صورت ارتباط مستقیم مخابراتی با سازمان های پایین دستی اطلاعات بطور مستقیم از سازمان ها Loadمی شود و آماده تحلیل می باشد.

۱۳

برای رها شدن از پیچیدگی های OLAP، آیا تکنولوژی AQL تنها گزینه موجود است یا اینکه شرکتهای دیگری نیز در این زمینه روشهای دیگری را پیشنهاد کرده اند؟ در این صورت نام ببرید؟

تکنولوژی AQL تنها گزینه ی معتبر تجاری محصولQlikview می باشد که در سطح بین المللی به عنوان جایگزین روش های OLAP می توان استفاده کرد.

۱۴

با توجه به آنچه گفته شد، Qlikview اطلاعات خوبی دراختیار مدیر قرار می دهد ولی هنوز مدیر خودش باید اطلاعات را تحلیل نماید و الگوهای پنهان را کشف نماید. امکانات Qlikview برای تحلیل خودکار اطلاعات، کشف الگوها و ارائه پیشنهاد به مدیر چیست؟ (Data Mining)

امکانات و قابلیت های Qlikview در تحلیل اطلاعات و شناسایی الگوها و رفتارها از طریق Function های آماده محاسباتی و قابلیتهای آماری وجود دارد.

۱۵

اگر یک مدیر بخواهد بداند که علت فروش کم محصول خاصی در منطقه خاصی چیست، میتواند این پرسش را به Qlikview بدهد و Qlikviewبه شکل خودکار پاسخش را بدهد؟

اگر عوامل موثر با جواب را Load و فرمولهای مربوطه را معرفی کرده باشیم. مدیر می تواند بصورت Interactive از طریق سیستم پاسخ خود را دریافت نماید. تعامل کاربر با سیستم برای دریافت پاسخ بسیار مهم است.

اشتراک گذاری پست

درباره ی نویسنده

دیدگاه (1)

  1. حسین سبزیانی :

    سلام
    ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون.
    روی ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 کدام نسخه ار کلیک ویو نصب می شود؟
    با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *